Cupic w środku gwiazdy gwiazdy, sprytnie trzeci ziemniak

December 8, 2020

Francuscy piłkarze ręczni cztery lata temu obronili złoty medal z Pekinu w Londynie. Wreszcie drugi ze strzelców Ivan Cupić z Vive Targi Kielce w siódemce gwiazd olimpijskiego turnieju piłki ręcznej w Londynie.

Przed finałami olimpijskimi prawe skrzydło kieleckiej siódemki – dzięki 8 bramkom w meczu brązowym – miało pięć bramek na przewagę nad Niclasem Ekbergiem, który zagrał w decydującym meczu. Lewe skrzydło Kopenhagi przechyliło szalę na swoją korzyść zaledwie … minutę i sześć sekund przed ostatnim gwizdkiem.

Następnie – po raz drugi w meczu – z sukcesem wykonał rzut karny iz wynikiem sześciu trafień został najskuteczniejszym zawodnikiem finału. I dzięki temu całe igrzyska olimpijskie – w ośmiu meczach strzelił łącznie 50 goli (w tym 17 z rzutów karnych) i Cupić 49 (w tym 14 z siedmiu metrów). Jednak Chorwat był skuteczniejszy, gdy miał sześć rzutów mniej (72 do 68 procent). Prawdopodobnie zdecydowano, że Cupić był w siódmym turnieju.

Drugi chorwacki napastnik Vive Manuel Strlek na dwunastym miejscu wśród snajperów (28 bramek, 68% trafień).

Ekberg prawdopodobnie cieszyłby się znacznie większym złotem olimpijskim niż korona króla strzelców. I niespodziewanie nie było daleko. Po rzucie karnym Francuz musiał poradzić sobie z osłabieniem i miał tylko jednego gola więcej (21:20). Szwedzki mur nie zdołał jednak powstrzymać skrzydłowego Luk Abala, który rzucił z… drugiego rzędu zapewnił trójkolorowej drużynie dwubramkową przewagę. Zostało tylko 39 sekund. Jedynie Kim Ekdahl du Rietz wyszedł na dobre, a obrońcy Pekinu wygrali 22:21 (10: 8).

Po finale okazało się też, że Marcus Cleverly utrzymał trzecie miejsce wśród najskuteczniejszych bramkarzy. Ostatni mecz niczego nie zmienił – najlepszy w tym rankingu okazał się Islandczyk Hreidar Levy Gudmundsson (44% udanych interwencji), wyprzedzając Szweda Johana Sjostranda (41%) i Duńczyka z Kielc (39%).

Najlepszy plac zabaw w Londynie

  • Bramkarz: Thierry Omeyer (Francja);
  • Lewe Glass: Jonas Kallman (Szwecja);
  • Gra po lewej: Aron Palmarsson (Islandia);
  • Dziedzina: Nikola Karabatić (Francja);
  • Ocena prawna: Kim Andersson (Szwecja);
  • Podstawa prawna: IVAN CUPIĆ (Chorwacja);
  • Runda: Julen Aguinagalde (Hiszpania).